Sędzia Dredd. Kompletne Akta 17

Sędzia Dredd. Kompletne Akta 17

Dredd Kompletne Akta 17

Trudno coś ambitnego napisać na temat komiksu, który nie ma wielkich ambicji poza takimi, żeby zapewnić trochę rozrywki czytelnikowi. Sędzia Dredd Kompletne Akta 17 to zbiorcze wydanie przeróżnych zeszytów z Sędzią Dreddem w roli głównej, który rozwala wszystkich i wszystko dokoła w walce o porządek. Większość z tych mini przygód została narysowana przez różnych ludzi, więc trudno doszukiwać się w tym zbiorze jakiejś stałości jeśli chodzi o kreskę.

Jeśli zaś chodzi o scenariusz, to autorem większości historii jest Garth Ennis. Kilka z nich napisał też twórca postaci, John Wagner. Dredd walczy w nich m.in. z kościołem, który czci go jako boga, z podróżnikami w czasie oraz pospolitymi zbójami. Jednak jest jedna długa historia warta dłuższego wspomnienia. Mega City One oraz wszystkie inne miasta zostały zaatakowane przez zombie. Setki milionów zombie przytłaczają obrońców miast swoją liczebnością. Dredd i jego drużyna, która na tę okazję została wybrana, ruszają na nietypową misję zniszczenia źródła siły ożywiającej zombie. Jak zwykle jest jatka, która kończy się źle dla wrogów sędziów. Fajne! 

Porządek być musi!

Jest jednak jedna rzecz, która mi bardzo przeszkadzała w tym komiksie, a były to tłumaczenia. Różne są gusta i guściki jeśli chodzi o język używany w komiksach i książkach, jeden woli ładnie, inny potocznie. Mi nie przeszkadzają obydwa style pod warunkiem, że są dopasowane do historii. Niestety w tym wydaniu nie udało się tego dopasowania osiągnąć, bo umówmy się, wściekły przerażający sędzia, który zabija na prawo i lewo nie mówi “supcio”. Nie mówi i już. I to nie jest jedyna taka scenka. Język całego wydania jest na podobnym poziomie – jakby pisał to siedemnastolatek. Nie wiem jaki był zamysł tłumaczy, ale do mnie zdecydowanie nie przemówił. Wręcz byłam momentami zła, bo wytrącało mnie to z klimatu opowieści.

Dredd Kompletne Akta 17

Jednak poza tym muszę przyznać, że Sędzia Dredd Kompletne Akta 17 to konkretna dawka srogiej akcji. Nie zawiedzie się ten, kto liczy na parę godzin dobrej rozrywki.


Inne komiksy o tej postaci: Sedzia Dredd. Ameryka


Subiektywna ocena: 7/10
Tytuł: Sędzia Dredd Kompletne Akta 17
Tytuł oryginalny: Judge Dredd: The Complete Case Files 17
Rysunki: Collin MacNeil, Greg Staples, Ian Gibson, Steve Dillon, Yan Shimony, Simon Coleby, Peter Doherty, Carlos Ezquerra, Chris Halls, Dean Ormston, Sean Phillips
Scenariusz: John Wagner, Garth Ennis
Tłumaczenie: Piotr Krasnowolski, Maciej Jasiński
Wydawnictwo: Ongrys
Data wydania: 2019
ISBN: 9788365803627
Liczba stron: 336

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *