V. Bugliosi, C. Gentry | Helter Skelter

Wojna w Wietnamie była niezwykle silnym elementem kształtującym kulturę na świecie. Zapoczątkowany ruch antywojenny wylewał się głównie w Stanach Zjednoczonych, ale także w Europie. Jak czas pokazał, świat popadł w jakieś szaleństwo w gonitwie za sztandarem empatii, a książka Helter Skelter stara się opisać pewną charakterystyczną część tego hipisowskiego szaleństwa.

Helter Skelter

Autorem Helter Skleter jest Vincent Bugliosi, który był oskarżycielem w procesie za zabójstwa Tate-LaBianca więc materiał, który dostajemy w książce pochodzi z samego oka cyklonu. Drugim autorem jest Curt Gentry, który pełni rolę ghost writera.

Pewnego razu w Hollywood…

Ale wróćmy do wydarzeń z 1969 w Kalifornii. Trzech sprawców: Charles “Tex” Watson, Susan “Sadie Glutz” Atkins i Patricia “Katie” Krenwinkel wtargnęli do posiadłości wynajmowanej przez Romana Polańskiego i jego żonę Sharon Tate. 

Ich pierwszą ofiarą był Steven Parent, przypadkowo znajdujący się na terenie posiadłości,. Prawdziwa rzeź rozpoczęła się dopiero potem. Napastnicy wtargnęli do domu, skrępowali ciężarną Sharon Tate i jej przyjaciela Jay Sebringa. W trakcie morderstw rozpętał się chaos. Wojciech Frykowski zaczął walczyć o życie, a jego dziewczynie Abigail Folger udało się uwolnić z więzów i zaczęła uciekać. 

Tex Watson opisywał tą sytuację mówiąc: “wszyscy biegali wokół jak kurczaki bez głów”. Po kilku dniach raport z sekcji zwłok wykaże, że Wojciech Frykowski został dźgnięty nożem ponad sześćdziesiąt razy, uderzony kolbą pistoletu ponad trzynaście razy oraz miał kilka ran postrzałowych. 

Abigail Folger podczas ucieczki błagała Krenwinkel o litość krzycząc: “Stop, I’m already dead”. Gdzieś w tym całym szaleństwie Susan Atkins opowie później, że Sharon Tate prosiła ją, by pozwoliła jej urodzić dziecko. Atkins odpowie tylko: “Nie mam dla ciebie litości”, a później będzie opowiadać swoim współtowarzyszom w celi o smaku jej krwi. Zaraz po tym dokona się kolejne morderstwo – na małżeństwie LaBianca. 

Prorok nam nakazał

Kiedy Vincent Bugliosie dostanie sprawę Rodziny Mansona, będzie musiał wykazać ławie przysięgłych, że te zbrodnie zostały zlecone przez szalonego proroka, który uważa się za wcielenie Jezusa Chrystusa. Tenże “prorok” przekonał ponad dwudziestu członków swojej społeczności do tego, że Beatlesi przekazują mu w swoich piosenkach zaszyfrowane instrukcje, a piosenka “Helter Skelter” jest przepowiednią nadchodzącej wojny rasowej. Tę wojnę mają wygrać Afroamerykanie, a z racji tego że są niezdolni do zarządzania, to zwrócą się do Charlesa Mansona i jego Rodziny, by rządził światem.

Książka jest wybuchową mieszanką. Dd samego początku wprowadza nas w realia, z jakimi  musieli się zderzyć śledczy, szukając tropów sprawcy. Jednocześnie autor podkreśla kulturowe znaczenie tych morderstw i panikę, jaką wywołały wśród aktorskich elit.

Od początku badania tej zbrodni pojawia się sporo wersji motywów – od okultyzmu przez narkotyki. Do zbadania ich wykorzystano nawet medium, które miało komunikować się z duchami. Książka bardzo dobrze oddaje chaos, jaki panował w tej sprawie. Sam początek jest opisany jak dobra powieść kryminalna i mimo, że dobrze wiemy jak to się kończy, odczuwamy pewne napięcie. 

W kolejnych rozdziałach książka zmienia się w film o prawnikach i bataliach sądowych. Mimo to, wszystko jest opisane bardzo obrazowo. Przykładowo w sytuacji, kiedy Manson rzucił się na sędziego, autor bardzo dobrze oddaje jak bardzo napompowany adrenaliną był oskarżony, i że jego skok był nie do powtórzenia przez policjantów.

“Do, don’t you want me to love you
I’m coming down fast but I’m miles above you”

O kulisach powstania piosenki “Helter Skelter” Paul Mcarthney powiedział, że chciał napisać brudny dźwiękowo utwór, który będzie opowiadał o szalonych wrażeniach z kolejki górskiej. Tak właśnie wygląda historia opisana w Helter Skelter, jest brudna i pełna zawirowań sprawiających, że czujemy się niekomfortowo. Jednak jako książka ma niezłą wartość historyczną, a prowadzona narracja jest płynna i czyta się ją dobrze. Na pewno spodoba się fanom kryminałów.

Autor recenzji: GR
Tytuł: Helter Skelter. Prawdziwa historia morderstw, które wstrząsnęły Hollywood
Tytuł oryginału: Helter Skelter: The True Story of the Manson Murders
Autorzy:  Vincent Bugliosi, Curt Gentry
Tłumaczenie: Mirosław P. Jabłoński
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania polskiego: lipiec 2019
Data wydania oryginału: 2018
ISBN: 9788381166539
Liczba stron: 657

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.