Piknik na skraju drogi | A. i B. Strugaccy

Piknik na skraju drogi | A. i B. Strugaccy

Piknik na skraju drogi

Lubię radziecką fantastykę naukową. Wszystkie książki radzieckich autorów, jakie do tej pory przeczytałam miały pewien wspólny sznyt. Nie jestem pewna co je łączy, ale jakoś jak do tej pory wszystkie mi się podobały. Nie inaczej było z książką Piknik na skraju drogi Braci Strugackich.

Piknik na skraju drogi, to o ile się nie mylę, jedna z pierwszych książek, której akcja dzieje się w ZONIE. Zona Strugackich inna jest jednak od ZONY z gry S.T.A.L.K.E.R.; ZONA radzieckich twórców powstała po przybyciu obcych (pierwsze wydanie książki to 1974…), zaś ZONA z gry jest efektem awarii w Czarnobylu.

Żyj albo zgiń

Obydwie ZONY łączy ich niesamowitość i śmiercionośność. W obydwu są niebezpieczne anomalie i mutanty, które zabijają w ciągu jednej chwili. Wystarczy sekunda nieuwagi.

Głównym bohaterem powieści Strugackich jest Red Shoehart. Red w ciągu dnia pracuje w instytucie badawczym zajmującym się badaniem strefy i jej anomalii, w nocy staje się stalkerem, czyli kimś kto wędruje po zamkniętej strefie w poszukiwaniu artefaktów. Wszystko jest dobrze, dopóki jest dobrze, ale pewnego dnia Shoehart ma w końcu pecha i za swoje nocne nielegalne wypady trafia do więzienia.

Piknik na skraju drogi

Wprawdzie wychodzi parę lat później, ale to już nie jest ten sam człowiek. Świat dookoła też się zresztą zmienił. Na szczęście jest coś, co może pomóc w radzeniu sobie z nędznym życiem i problemami. Żywy mit, po który nie jest łatwo dojść, ale Shoehart nie ma wyjścia…

Akcja trzyma w napięciu

Nie wiem dlaczego Piknik na skraju drogi podobał mi się tak bardzo. Może to kwestia historii i niejednoznaczności bohatera oraz zachowań ludzkich pokazanych w książce, a może bardziej przemówił do mnie niesamowity klimat, który podkreślony jest jeszcze pewną surowością języka. Pewnie i to i to, i jeszcze kilka innych rzeczy.

Na pewno pozytywnie zaskoczona jestem hipotezą „pikniku na skraju drogi”, jaką stawia jeden z bohaterów. Ale nie będę psuć niespodzianki, tym którzy jeszcze nie wiedzą. Jeśli ktoś lubi tego typu klimaty, to zdecydowanie warto przeczytać.


Może Cię także zainteresować: Ołowiany świt


Subiektywna ocena: 8/10
Tytuł: Piknik na skraju drogi
Tytuł oryginału: Пикник на обочине
Autor: Arkadiusz i Borys Strugaccy
Tłumaczenie: Irena Lewandowska
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania polskiego: 2007 (Pierwsze wydanie: 1974)
ISBN:  9788376487212
Liczba stron: 176