Prawdziwa historia McDonald’s | R. Kroc

Prawdziwa historia McDonald’s | R. Kroc

prawdziwa-historia-McDonalds

Lata 50 XX wieku to były fajne czasy. Wielu rzeczy jeszcze nie było, technologia dopiero się rozwijała i dawała pole do popisu dla szalonej z tamtej perspektywy kreatywności. Ten pęd do szukania ulepszeń dał początek wielu ideom i wynalazkom. I w takich właśnie okolicznościach powstawała jedna z największych i najdroższych na świecie firm – McDonald’s. Jaka jest prawdziwa historia tego miejsca?

Myślę, że większość ludzi na świecie zetknęła się przynajmniej raz w życiu z restauracją McDonald’s. Co więcej, większość ludzi lubi jeść w “Maczusiu”, choć często się do tego nie lubi przyznawać. Jest to w tej chwili jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek na całym świecie. Jaka historia stoi za rozkręceniem tak ogromnego i dochodowego biznesu?

Na to pytanie odpowiada nam Ray Kroc, w swojej książce Prawdziwa historia McDonald’s. Wspomnienia założyciela. Bo to nie bracia McDonald’s, od których nazwiska wzięła się nazwa, byli założycielami tej korporacji. Oni wymyślili tę restaurację, ale nie byli lokomotywą jej sukcesu. To Ray Kroc, czyli gość właściwie znikąd, wykorzystał chwilę, swoje poprzednie doświadczenia, szczęście oraz swoje talenty do tego, żeby przez ciężką i niełatwą pracę stworzyć najpierw międzystanową sieć restauracji, a później rozwinąć ją na cały świat.

Jaki jest przepis na sukces?

Same okoliczności powstania McDonald’s są ważne, ale w obecnych realiach, kiedy technologia cały czas idzie szybko do przodu, tracą na znaczeniu. Wszystko bowiem zaczęło się od wynalezienia multimixera, napojów wykorzystujących spienione mleko oraz papierowych kubków i innych opakowań, które umożliwiały sprzedaż jedzenia na wynos. W tej chwili właściwie nawet nie zastanawiamy się nad tym, jaka historia stoi za mikserem, pudełkami, czy kubkami na szejki, one po prostu są. A okazuje się, że to były pewne etapy, milestones, które umożliwiły dalszy rozwój.

Oczywiście tych elementów było zdecydowanie więcej. Niezwykle ważna była nowa wtedy idea jedzenia na wynos, które było smaczne i można je było kupić w kilka minut. Żeby sprzedać taki produkt trzeba było przygotować znacznie więcej, niż tylko opakowania, np. technologię przygotowania, smażenia frytek i burgerów oraz sposób obsługi klientów. To wszystko jest w książce opisane, jednak drugiego McDonald’sa raczej nie da wymyślić, więc to są raczej ciekawostki. Ważne jest coś innego.

Wykorzystaj każdą szansę

Książka jest o wykorzystywaniu wszystkich nadarzających się szans i to jest jej główna wartość. Pokazuje, jak działają procesy rozwoju firmy; jak ważne są wszystkie doświadczenia zawodowe i prywatne do tego, żeby osiągnąć sukces. Bez smykałki do sprzedaży, umiejętności myślenia z punktu widzenia klienta, bez ryzyka i testów, porażek i podnoszenia się po nich, ciężkiej pracy oraz bez wiary w pomysł, Kroc na pewno nie osiągnąłby zbyt wiele.

Prawdziwa historia McDonald's

Oczywiście stwierdzenia w stylu, że trzeba wierzyć i ciężko pracować na sukces, są już w dzisiejszych czasach okrutnie wytarte. Każdy przedsiębiorca to wie, choć nie zawsze sobie uświadamia, co to właściwie znaczy. Książka Raya Kroca jest jednak dowodem, że może się udać. Co więcej, podpowiada jak to zrobić, bo oprócz ciekawych rad sprzedażowych, które są wplecione w narrację, bardzo ładnie wyjaśnia mechanizmy, które można przenieść także na inne branże.

Oprócz kilku ciekawych spostrzeżeń i wniosków, które na pewno wykorzystam, ta książka zmotywowała do podjęcia pewnych decyzji związanych z życiem zawodowym. Może się uda. A jeśli nie, to przynajmniej próbowałam.

Książka a film

Na podstawie tej książki nakręcono również film, który właściwie zachęcił mnie do sięgnięcia po oryginalną historię Kroca. Niestety ekranizacja różni się znacznie od książki. W filmie Kroc jest przedstawiony w niezbyt pozytywnym świetle. Z kolei w książce może się nie wybiela, ale przedstawia z najlepszej strony.

Twórcy filmu twierdzą, że to Kroc oszukał braci McDonald’s; Kroc twierdzi, że było odwrotnie. Jaka jest prawda, raczej się nie dowiemy, nie ma to jednak aż tak wielkiego znaczenia, bo jaki jest teraz McDonald’s, każdy widzi na własne oczy, a pewne przedstawione procesy są niezmienne.

Prawdziwa historia McDonald’s Kroca jest jedną z kilku książek, które faktycznie mogą wpłynąć na sposób myślenia o własnym biznesie i jego rozwoju. Pokazuje pewną perspektywę oraz udowadnia, że warto się poświęcić, a nasz wiek nie ma znaczenia – Kroc założył McDonald’s w wieku 52 lat. Tylko nic nie zrobi się samo, trzeba zakasać rękawy i zabrać się do roboty.


Subiektywna ocena: 9/10
Tytuł: Prawdziwa historia McDonald’s. Wspomnienia założyciela
Tytuł oryginału: Grinding It Out: The Making of McDonald’s
Autor: Rebecca Solnit 
Tłumaczenie: Anna Zdziemborska
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2017
ISBN:  9788380622593
Liczba stron: 256

Czytaj więcej o biznesie na przeczytana.com.

 

3 komentarze

  1. Igor Poprawski pisze:

    „Jaka jest prawda, raczej się nie dowiemy, nie ma to jednak aż tak wielkiego znaczenia”
    To ma wybitne znaczenie. To sa podstawy etyki prowadzenia biznesu. Co Ty w ogóle gadasz, że nic nie ma znaczenia? Jesz pewnie w tym gównie i go bronisz jeszcze.

  2. Igor Poprawski pisze:

    „Jaka jest prawda, raczej się nie dowiemy, nie ma to jednak aż tak wielkiego znaczenia”
    To ma wybitne znaczenie. To sa podstawy etyki prowadzenia biznesu. Co Ty w ogóle gadasz, że nic nie ma znaczenia? Jesz pewnie w tym gównie i go bronisz jeszcze.

Możliwość komentowania została wyłączona.