B. Nowicka | Nakarmić kamień

Jak pisać o smutku i depresji? Wielu autorów sięga po poezję, Bronka Nowicka sięgnęła po prozę, ale połączyła ją z poezją. Wyszło ciekawie i nawet nie grafomańsko, co jest trudną sztuką przy takim stylu.

Nakarmić kamień, to zbiór bardzo krótkich poetyckich opowiadań, napisanych z perspektywy dziecka, które musi radzić sobie z niezbyt przyjemną rzeczywistością i smutkiem. Być może to już nawet coś więcej niż smutek. Tak czy owak, dziecko to nie ma łatwo.

Bohaterka opisuje codzienne wydarzenia, spotkania oraz rozmowy i odkrywa w nich zaskakujące szczegóły, zapachy, dźwięki i smaki. Życie widziane z perspektywy smutku jest inne, ograniczone właśnie do tych małych spotkań ze szczegółami. Poza tym, to świat dziecka niejako zamkniętego w świecie dorosłych, którzy mają własne problemy. Dziecko musi radzić sobie samo.

Autorka stara się poruszyć czytelnika i opisać emocje, jakie wiążą się z ciągłym odczuwaniem smutku. Przyznam, że ze mną jej się to udało. Delikatne opisy i porównania, trafne spostrzeżenia ubrane w ładne zdania to coś, co mnie przekonuje.

Mimo wszystko proza poetycka to specyficzny styl, nie każdemu się spodoba. Wystarczy jednak przeczytać jeden tekst (wszystkie są krótkie), żeby zdecydować, czy warto przejść przez całość niedługiej zresztą książki.

Ja ze swojej strony polecam. Czasami warto przeczytać coś zupełnie innego, od tego co się czyta zwykle, a Nakarmić kamień jest zdecydowanie inne.

Subiektywna ocena: 7/10
Tytuł: Nakarmić kamień
Autorzy: Bronka Nowicka
Wydawnictwo: Biuro Literackie
Data wydania: 2016
ISBN: 978-83-65358-11-0
Liczba stron: 56

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.