Nakarmić kamień | B. Nowicka

Nakarmić kamień | B. Nowicka

Nakarmić kamień

Nakarmić kamień to zbiór bardzo krótkich poetyckich opowiadań, napisanych z perspektywy dziecka, które musi radzić sobie z niezbyt przyjemną rzeczywistością i smutkiem. Być może to już nawet coś więcej niż smutek. Tak czy owak, dziecko to nie ma łatwo.

Jak pisać o smutku i depresji? Wielu autorów sięga po poezję, Bronka Nowicka sięgnęła po prozę, ale połączyła ją z poezją. Wyszło ciekawie i nawet nie grafomańsko, co jest trudną sztuką przy takim stylu.

Bohaterka tego tomiku opisuje codzienne wydarzenia, spotkania oraz rozmowy i odkrywa w nich zaskakujące szczegóły, zapachy, dźwięki i smaki. Życie widziane z perspektywy smutku jest inne, ograniczone właśnie do tych małych spotkań ze szczegółami. Poza tym, to świat dziecka niejako zamkniętego w świecie dorosłych, którzy mają własne problemy. Dziecko musi radzić sobie samo.

Autorka stara się poruszyć czytelnika i opisać emocje, jakie wiążą się z ciągłym odczuwaniem smutku. Przyznam, że ze mną jej się to udało. Delikatne opisy i porównania, trafne spostrzeżenia ubrane w ładne zdania to coś, co mnie przekonuje.

Nakarmić kamień

Mimo wszystko proza poetycka to specyficzny styl, nie każdemu się spodoba. Wystarczy jednak przeczytać jeden tekst (wszystkie są krótkie), żeby zdecydować, czy warto przejść przez całość niedługiej zresztą książki.

Ja ze swojej strony polecam. Czasami warto przeczytać coś zupełnie innego, od tego co się czyta zwykle, a Nakarmić kamień jest zdecydowanie inne.


Może Cię także zainteresować: Listy na wyczerpanym papierze


Subiektywna ocena: 7/10
Tytuł: Nakarmić kamień
Autorzy: Bronka Nowicka
Wydawnictwo: Biuro Literackie
Data wydania: 2016
ISBN: 978-83-65358-11-0
Liczba stron: 56