Chiński maharadża | W. Kurtyka

Chiński maharadża | W. Kurtyka

Chiński Maharadża

Chiński maharadża napisany przez Wojtka Kurtykę, to niewątpliwie nietypowa książka. Blurb informuje, że to “thriller górski, jakiego dotąd nie było”. Faktycznie, takiej książki górskiej jeszcze nie czytałam, ale czy można ją nazwać thrillerem? Prawdę mówiąc, sama nie wiem.

Książka Kurtyki to opis przygotowań do przejścia “na żywca” (bez zabezpieczenia) jednej z najtrudniejszych dróg wspinaczkowych w Polsce, która nazywa się właśnie Chiński Maharadża.

Słynny himalaista zamyka kilka lat przygotowań w 130 stronach tekstu, ale robi to w specyficzny sposób. Wydarzenia z życia: rozwód, rok 1989 i upadek komunizmu, drugi ślub, urodzenie dwójki dzieci, założenie firmy i związane z tym wyjazdy do Indii przeplatają się z opisami wewnętrznej walki Kurtyki.

Zmagania słynnego wspinacza dotyczą własnych lęków i słabości; to intymny dziennik z efektów wnikania we własne wnętrze. Ta podróż wgłąb siebie jest niezwykle poetycka, momentami zagmatwana i tajemnicza, pełna przenośni, porównań oraz wizji wyjętych wprost ze świata bujnej wyobraźni autora.

Te opisy faktycznie wzbudzają pewien niepokój, jednak żeby nazywać książkę thrillerem, to chyba trochę za dużo.

Szanuję osiągnięcia, ale sama książka…

Szanuję za walkę i jej efekty. Na samą myśl o jakiejkolwiek wspinaczce bez zabezpieczenia mam ciarki; ja nawet z zabezpieczeniem mam problem z odpadaniem na szczycie ścianki. Jestem strasznym tchórzem, podziwiam więc umiejętność pokonywania strachu, którą opisuje Kurtyka.

Sama książka również jest w pewnym sensie interesująca, natomiast zupełnie nie trafił do mnie styl jej napisania. Nie przemawiają do mnie kwieciste i poetyckie opisy wewnętrznej walki ze swoim strachem (Dżemem, jak go uroczo nazywa Kurtyka), momentami graniczą nawet z grafomanią. Na szczęście książka jest krótka… 😉

Podsumowując, lektura nie zachwyciła. Chiński maharadża w mojej ocenie to filozoficzna ciekawostka, która najbardziej może się spodobać zainteresowanym “Wyznawcom” wspinaczki.


Może Cię także zainteresować: Kurtyka. Sztuka wolności


Subiektywna ocena: 6/10
Tytuł: Chiński maharadża
Autor: Wojtek Kurtyka
Wydawnictwo: Góry Books
Data wydania: 2013
ISBN: 978-83-62301-20-1
Liczba stron: 131