Pokochawszy. O miłości w języku | J. Bralczyk, L. Kirwil

Pokochawszy. O miłości w języku | J. Bralczyk, L. Kirwil

Pokochawszy. O miłości w języku

On słynny językoznawca, ona świetny psycholog; małżeństwo, które jest ze sobą ponad połowę swojego życia rozmawia z Karoliną Oponowicz.

Profesor Jerzy Bralczyk i Lucyna Kirwil w książce Pokochawszy. O miłości w języku nie mówią jednak o swojej miłości. No, może tylko czasem do niej nawiązują. Głównie jednak rozmawiają (i sprzeczają się!) na temat znaczenia słów oraz sposobów przekazywania różnych komunikatów związanych w uczuciami.

Jak mówić o miłości?

Rozmówcy wyjaśniają jak mówić o emocjach, uczuciach, miłości, żeby być dobrze zrozumianym i właściwie odebranym. Ale także o tym, jak się kłócić. Ich przemyślenia wynikają nie tylko z wiedzy profesjonalnej, ale także z życiowego doświadczenia.

Rzadko kiedy mamy okazję porozmawiać z kimś starszym o ponad dekadę, kto ma tak ładnie w głowie poukładane emocje, a dodatkowo potrafi zrozumiale wyjaśnić, o co właściwie w nich chodzi. I jeszcze do tego wytłumaczy, że są różne rodzaje mowy i w jakich sytuacjach należy ich używać. Uważam, że to nadaje tej książce największą wartość.

Wypowiadajmy się precyzyjnie

Ta książka jest kolejnym dowodem na to, że umiejętność precyzyjnego komunikowania się jest niezwykle ważna i może znacznie ułatwić życie. Jest to temat o tyle ważny, że mam wrażenie, że generalnie ludzie nie potrafią dobrze komunikować uczuć. Warto więc gdzieś tę wiedzę zdobyć. Ta książka, pomimo okrutnie brzydkiej okładki, jest całkiem niezłym źródłem.

Pokochawszy. O miłości w języku

Emocje to temat zawsze aktualny, bo nigdy ich się nie pozbędziemy, czy tego chcemy, czy nie. Poznawanie sposobów na wyrażanie tego, co w nas siedzi i co nami kieruje, (bo przecież nie rozsądek…), podczas spokojnej rozmowy dwójki doświadczonych życiem ludzi, wydaje mi się skuteczne, a do tego całkiem przyjemne. Zawsze warto posłuchać mądrzejszego.  


Subiektywna ocena: 8/10
Tytuł: Pokochawszy. O miłości w języku
Autorzy: Jerzy Bralczyk, Lucyna Kirwil, Karolina Oponowicz
Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2018
ISBN: 978-83-268-2641-2
Liczba stron: 293