Chrobot | T. Michniewicz

Chrobot | T. Michniewicz

Najtrudniej jest mi pisać o książkach, które zrobiły na mnie duże wrażenie. A Chrobot napisany przez Tomka Michniewicza jest właśnie jedną z takich książek.

Długo zbierałam się do tej recenzji. Powodem był natłok różnych myśli, które pobudziła we mnie lektura. Musiałam je najpierw jakoś poukładać. Nie było łatwo, bo tę książkę można odbierać na bardzo wiele różnych sposobów.

Codzienne życie zwykłych ludzi

Michniewicz w Chrobocie pokazuje jak wygląda codzienne życie w siedmiu odległych od siebie miejscach na ziemi. Finlandia, Japonia, Indie, Kolumbia, USA, Uganda i Zimbabwe – wszystkie te kraje mają zupełnie inną kulturę, historię, sytuację geopolityczną oraz klimat, który warunkuje niektóre problemy oraz zachowania.

Autor zebrał historie życia siedmiu osób z tych krajów, podzielił tematycznie ich wypowiedzi i złożył w jedną całość. Opowieści bohaterów mieszają się czasami jak w kalejdoskopie. Szczególnie na początku trzeba czytać tę książkę uważnie, żeby nie zgubić wątku i przyzwyczaić się do stylu prowadzenia historii.

Po co takie zestawienie?

Nie jest to wielkie odkrycie, że ludzie w zależności od rejonu świata, w którym żyją, są inaczej wychowywani, mają inne priorytety, inne cele, inny wygląd, inne możliwości. Ale inaczej się czyta książkę skupiającą się na jakimś temacie, a inaczej kolaż różnych perspektyw zestawionych obok siebie.

Takie fragmentaryczne, ale i tematyczne poukładanie daje możliwość spojrzenia na życie bardzo szeroko i nie daje okazji do przyzwyczajenia się do jakiejś wizji czy idei. Możemy dowolnie przeciwstawiać i porównywać wychowanie, typowe lęki, potrzeby, możliwości oraz ograniczenia każdego opisanego w tej książce człowieka.

Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata

Patrzymy na bohaterów i ich codzienne zmagania z losem i oceniamy je przez pryzmat własnych doświadczeń. Z kim się utożsamiamy? Czy bohaterowie są szczęśliwi? Do czego dążą? Jaki mają cel w życiu? Chrobot nie daje jasnych odpowiedzi. Każdy czytelnik wyciągnie z tej książki inne wnioski, bo każdy jest inny i ma inne doświadczenia życiowe.

Każdy jest inny, ale też trochę podobny

Moim ulubionym bohaterem jest Casey. Jego historia demitologizuje obraz Stanów Zjednoczonych pokazywany w filmach. Podejście Amerykanina i kultura Finów przemówiła do mnie najmocniej. Najmniej polubiłam japońską wersję życia, ale to Hindusom i Afrykanom współczuję najbardziej. Życie tam to ciągła walka z wiatrem (huraganowym) w twarz.

Okazuje się, że Polska nawet ze wszystkimi swoimi wadami nie jest wcale złym miejscem do życia. Raj nie istnieje. Wszędzie są jakieś problemy, nawet tam, gdzie nie ma mrozów i śniegu, czy skłóconych, żądnych władzy za wszelką cenę polityków.

Nie do końca podobały mi się jedynie wstawki od autora, w których przekazuje swoje poglądy i smutno podsumowuje losy świata. Na szczęście przez większość książki jest prawie przezroczysty, do tego często podkreśla subiektywność spojrzenia. Każdy ma prawo do swojej perspektywy.

Warto zadawać sobie pytania

Z którymi bohaterami się utożsamialiście? Które historie były najbardziej zaskakujące, a które szokujące? Które się najbardziej podobały? I co zestawienie tych różnych światów, kultur, ludzi wam podpowiedziało? Do jakich przemyśleń zmusiło?

Warto przeczytać tę książkę i przynajmniej spróbować odpowiedzieć na te pytania. Myślę, że niektóre odpowiedzi mogą zaskoczyć. Mnie zaskoczyły.


Subiektywna ocena: 9/10
Tytuł: Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata
Autor: Tomek Michniewicz
Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 2018
ISBN: 788375154948
Liczba stron: 480

#szynka