Miejsce początku | U. Le Guin

Miejsce początku | U. Le Guin

Miejsce początku. Ursula LeGuin

Autorka niby świetna, a jednak zawiodłam się na tej książce. Miejsce początku napisane przez Ursulę Le Guin zdecydowanie potwierdza tezę, że każdy autor ma swoje wzloty i upadki. Tę książkę można zaliczyć do upadków.

Przede wszystkim książka jest nierówna. Na początku nudzi. W stosunku do tego ile ma stron, to fabuła rozkręca się bardzo długo. Historia generalnie nie jest zła. Dotyczy młodego chłopaka, raptem dwudziestoparoletniego, który potrzebuje odmiany w swoim życiu. Mieszka z apodyktyczną matką, pod którą musi on układać swoje życie. Aż pewnego dnia ma tego dość i przypadkiem trafia do lasu, który rośnie kilka kilometrów od jego domu.

Okazuje się, że miejsce jest niezwykłe, a bohater czuje się jakby znalazł nowy dom. Wraca tam raz po raz i odkrywa, że w tym lesie czas płynie wolniej. Dzięki temu może przebywać tam tak długo, jak mu się podoba, nie zaniedbując zanadto obowiązków w “prawdziwym życiu”. Sprawy jednak szybko obierają zaskakujący obrót i Hugh przekonuje się, że nie jest w tym lesie sam.

Fabuła zapowiadała się całkiem interesująco. Niestety im mniej kartek zostawało mi do zakończenia tym bardziej przekonywałam się, że autorka chciała zapewne czym prędzej mieć ją z głowy. Ostatnie wątki są zamykane w pośpiechu, dosłownie kilkoma zdaniami, bez żadnej finezji. Wszystko spłycone i spłaszczone. Zupełnie zepsuło to przyjemność czytania. Jedyny plus, że agonia kończy się bardzo szybko.

Miejsce początku. Ursula LeGuin

Inny świat

Motyw przejścia do innego świata jest dość popularny w literaturze fantasy. Od razu przychodzą mi do głowy przynajmniej dwie książki i to polskich twórców, które wykorzystali podobny pomysł. Fabuła nie jest więc jakoś specjalnie odkrywcza.

Za to fajnie jest pokazany klimat świata zmierzchu. Miękki styl opisywania przyrody, który ma Le Guin pasuje tu świetnie. Gdyby nie to okropne zakończenie, książka miałaby swój urok. A tak, to niestety. Moim zdaniem nie warto po nią sięgać, bo jest wiele innych o podobnej tematyce, a do tego znacznie lepszych.


Może Cię także zainteresowac: Diuna | Lewa ręka ciemności


Subiektywna ocena: 4/10
Tytuł: Miejsce początku
Tytuł oryginału: The Beginning Place
Autor: Ursula K. LeGuin
Tłumaczenie: Monika Dutkowska
Wydawnictwo: Iskry
Data wydania: 1987
ISBN: 83-207-0942-3
Liczba stron: 172

 

2 komentarze

  1. eulalia87 pisze:

    Tego akurat nie czytałam – bardzo cenię Ursulę. Po Twojej recenzji już raczej nie przeczytam. 🙂

    • PrzeCzytana pisze:

      Ja też lubię LeGuin, Ziemiomorze wymiata 🙂 Stąd też zaryzykowałam w ciemno, kupiłam no i wyszło jak wyszło. Decyzja o nieczytaniu wydaje się słuszna. Jest dużo lepszych książek 🙂

Możliwość komentowania została wyłączona.