Prawo odwetu, t. 2 | E. Moon

Prawo odwetu, t. 2 | E. Moon

E. Moon, Prawo odwetu. Recenzja

Drugi tom science-fiction dla nastolatek, autorstwa Elizabeth Moon pt. Prawo Odwetu, to już właściwie nie do końca jest young adult.

Space – opera z elementem kryminalnym

Prawo Odwetu zaczyna się właściwie tuż po tym, co się działo w tomie pierwszym (tu recenzja). Główna bohaterka o imieniu Kylara została kapitanem statku, który musi odtransportować na złom. Nie byłaby to jednak ona, gdyby nie myślała o tym, w jaki sposób go odkupić i cieszyć się wolnością z dala od wpływów rodzinnej korporacji. Niestety z jej planów nic nie wychodzi, ponieważ ktoś powziął całkiem skuteczny plan zniszczenia jej rodziny. Ky, pomimo niewielkich zasobów, musi więc walczyć o tych, którzy jej pozostali.

Na szczęście nie jest naiwna

Po przygodach w pierwszym tomie, gdzie główna bohaterka była konkretnym i zdolnym, ale jednak nieopierzonym podrostkiem, w drugiej części już jest o wiele dojrzalsza. Dowiaduje się o sobie rzeczy, z którymi nie do końca umie sobie poradzić. Straciła większość ze swojej naiwności i choć ciągle przydarzają się jej małe wpadki, to widać też już spore pokłady rozsądku.

E. Moon, Prawo odwetu. Recenzja

Autorka zręcznie unika pułapek popełnianych przez innych autorów podobnych powieści (np. Andy Weir w Artemis się tego nie ustrzegł) – jej bohaterka jest wiarygodna. Ok, może i Ky ma szczęście i umiejętności McGyvera, ale nadal nie ma w tym zbyt wielkiej przesady.

Moon umie pisać

Zapomniałam już jak Moon umie budować swoje historie. Wciągają niesamowicie. Mam głęboki niedosyt tej historii i czekam, co będzie dalej. Kupiłam już trzeci i ostatni z przetłumaczonych tomów. Jak mi się uda, to kupię pozostałe w oryginale. Polecam, bo wciąga i czyta się mega przyjemnie. Szkoda tylko, że trudno te książki dostać. Przydałaby się jakaś reedycja.


Pozostałe części cyklu:
1. Handel w zagrożeniu
3. Walka z wrogiem


Subiektywna ocena: 8/10
Tytuł: Prawo odwetu (t. 2)
Tytuł oryginału: Marque and reprisal
Autor: Elizabeth Moon
Tłumaczenie: Jerzy Marcinkowski
Wydawnictwo: ISA
Cykl: Wojna Vattów
Data wydania: 2006
ISBN: 8374180951
Liczba stron: 376

 

2 komentarze

  1. […] umie w space opera. W trzecim tomie (tu są recenzje poprzednich: t. 1 Handel w zagrożeniu i t. 2 Prawo odwetu) główna bohaterka Kylara jest już ukształtowaną dorosłą osobą, która pomimo swoich […]

  2. […] umie w space opera. W trzecim tomie (tu są recenzje poprzednich: t. 1 Handel w zagrożeniu i t. 2 Prawo odwetu) główna bohaterka Kylara jest już ukształtowaną dorosłą osobą, która pomimo swoich […]

Możliwość komentowania została wyłączona.