If Chins Could Kill. Confessions of a B Movie Star | B. Campbell

If Chins Could Kill. Confessions of a B Movie Star | B. Campbell

If Chins Could Kill. Confessions of A B Movie Actor. Recenzja

Bruce Campbell, aktor kultowego filmu Evil Dead, jakoś nigdy nie przypadł mi do gustu. Nie wiem, no jakoś nie mój typ. Ale podsunięto mi niecnie książkę If Chins Could Kill: Confessions of a B Movie Actor zachęcając: “no przeczytaj, angielski poćwiczysz. Szybko się czyta”. Aż dałam się namówić i w sumie nie żałuję.

Pierwsze 100 stron to była mordęga. Bruce Campbell opisuje swoje dzieciństwo i jak na mój gust robi to zbyt szczegółowo. Tym bardziej, że te wczesne historie dotyczą przeważnie głupich żartów, jakie wykręcał rodzeństwu, kolegom i sąsiadom. Wszystko spoko, ale chyba mi się już gust zmienił i wolę nieco bardziej dopracowane kawały, więc nic a nic mnie to nie bawiło. 😉

“You, too, can become a rich movie star.”

If Chins Could Kill zaczęły się rozkręcać dopiero, gdy z kolegami (m.in. Samem Raimim, tym od Spider-Mana…) zaczęli kręcić swój “wymarzony” film, horror gore z humorem slapstick pt. Evil Dead (rany, tyle trudnych słów…). Ale tak sobie chłopaki wymyślili. A jak wymyślili, tak zrealizowali.

Z punktu widzenia czytelnika to było szalone, naiwne i nie miało zbyt wielu szans powodzenia. A jednak im się udało. Dzięki czemu zdobyli pierwsze doświadczenia w show-biznesie i kontakty. I dalej się jakoś powoli potoczyło, choć jak Campbell opisuje, wcale pięknie i gładko nie było…Wielki szacun!

Nie tylko aktorstwo

Oprócz opowieści o swoim życiu aktor snuje także rozważania na temat życia aktorskiego, środowiska, sposobu działania rynku wydawniczego, Hollywood i niektórych większych studio produkcyjnych. Sporo tutaj też o empirycznym dochodzeniu do tego jak działa barter (nawiasem mówiąc to jedna z zabawniejszych i fajniejszych historii w książce, kiedy panowie chcą zrobić kolejny firm i zamiast zbierać pieniądze, zbierają sponsorów: catering, firmę paliwową itp. I tylko dzięki temu im się udaje.), czy nawet bardziej filozoficznych rozważań w stylu: dlaczego celebryci w ogóle nas interesują?

“Sometimes Hollywood is like a game show – if you don’t win the brand-new car, you get a toaster.”

I tak jak nie przepadałam za Campbellem, tak nadal za jego grą nie przepadam, ale szanuję go z całych sił za to, ile wysiłku w to wszystko włożył. Mnóstwo determinacji. Podziwiam. I właśnie dlatego tę książkę warto przeczytać – bo to świadectwo poświęcenia czemuś, w co się wierzy.

If Chins Could Kill. Confessions of A B Movie Actor. Recenzja

Warto, nawet jeśli to nie jest najłatwiejsza na świecie książka – raczej średniotrudna. Jest w niej niestety trochę amerykańskich idiomów, niektóre z nich wyszły już z mody, wszak książka oryginalnie została wydana w 2001 roku. Przy angielskim na C1 zrozumienie sięga mniej więcej 90%. 

Na koniec na zachętę króciutki cytat dający namiastkę stylu, w jakim jest książka opisana.

“Daddy’s sperm has a better chance of fertilizing Mommy’s egg than an actor has of succeding.”


Może także Cię zainteresować: I Am Ozzy


Subiektywna ocena: 7/10
Tytuł: If The Chins Could Kill: Confessions of a B Movie Actor
Autorzy: Bruce Campbell
Wydawnictwo: L.A. Weekly Books
Data wydania: 2002
ISBN: 9780312291457
Liczba stron: 344