Jak pisać, żeby chcieli czytać (i kupować) | A. Jabłoński

Jak pisać, żeby chcieli czytać (i kupować) | A. Jabłoński

Jak pisać, żeby chcieli czytać (i kupować). Recenzja

Jak pisać, żeby chcieli czytać (i kupować), czyli książka napisana przez Artura Jabłońskiego jest dość cienka. I ja bardzo to szanuję, bo pomimo tego, że nie ma wielu stron, jest upchana ogromną ilością wiedzy i konkretnych porad.

Szacun, że autor nie uległ modzie/przymusowi (?) pisania minimum 250 stron i lania wody, powtórek i obracania różnych zagadnień z wielu stron. Zwykle niepotrzebnie, jak zdążyłam zaobserwować w innych tego typu poradnikach. Jabłoński daje konkret. Każde z poruszonych przez niego zagadnień ma 1-2 strony wyjaśnienia i that’s it. W zupełności wystarczy do zrozumienia idei. Później zostaje tylko praktyka.

W swojej książce Jabłoński porusza pięć najważniejszych tematów, które właściwie opisuje spis treści:

  • Jak ludzie czytają w internecie
  • Kim oni są
  • Jak tekst powinien wyglądać
  • Jakim stylem pisać
  • Jak używać języka korzyści
  • Jak pisać nagłówki
  • Jak tworzyć skuteczne CTA

W ich ramach autor rozbija poszczególne tematy na mniejsze elementy, żeby było łatwiej to przyswoić.

Samo mięso

Jabłoński obala kilka mitów o content marketingu pokutujących odkąd ta forma reklamy stała się popularna. Pisze m.in. o tym, że to forma jest ważniejsza od treści (zgadzam się tak bardzo), że trzeba pisać jak najprościej i jak najbardziej zrozumiale, bo ludziom często nie chce się dociekać, co autor miał na myśli.

Jak pisać, żeby chcieli czytać (i kupować). Recenzja

Autor sugeruje, że tekstów się nie pisze, a projektuje i właściwie na każdym kroku bardzo zwraca uwagę na wygląd artykułów. Kolory, układ, wielkość czcionek, długość akapitów, śródtytuły, obrazki, tła, pogrubienia i inne w internecie powinny wyglądać inaczej niż w druku. Wzięłam sobie jego rady do serca i staram się je stosować także na Przeczytana.com.

Oprócz tego daje konkretne wzory, przykłady, schematy, rady, dzieli się doświadczeniem i każde testować właściwie wszystko. Podaje także narzędzia, które mogą nam pomóc. Niektóre, jak jasnopis.pl, są naprawdę świetne.

Nie ma co przepisywać książki…

Wiele jest w tej książce dobra, na dodatek opisanego zwięźle i bez wszędobylskiego lania wody. Jeśli ktoś jest zainteresowany poprawą stylu oraz formy, albo w ogóle nauczeniem się czegoś więcej o panowaniu nad słowem, to zdecydowanie warto sięgnąć po dzieło Jabłońskiego.


Subiektywna ocena: 9/10
Tytuł: Jak pisać, żeby chcieli czytać (i kupować). Copywriting & Webwriting
Autorzy: Artur Jabłoński
Wydawnictwo: Helion / OnePress
Data wydania: 2018
ISBN: 9788328324619
Liczba stron: 167