A. Jabłoński | Jak pisać, żeby chcieli czytać (i kupować)

A. Jabłoński | Jak pisać, żeby chcieli czytać (i kupować)

Jak pisać, żeby chcieli czytać (i kupować). Recenzja

Jak pisać, żeby chcieli czytać (i kupować), czyli książka napisana przez Artura Jabłońskiego jest dość cienka. I ja bardzo to szanuję, bo pomimo tego, że nie ma wielu stron, jest upchana ogromną ilością wiedzy i konkretnych porad.

Szacun, że autor nie uległ modzie/przymusowi (?) pisania minimum 250 stron i lania wody, powtórek i obracania różnych zagadnień z wielu stron. Zwykle niepotrzebnie, jak zdążyłam zaobserwować w innych tego typu poradnikach. Jabłoński daje konkret. Każde z poruszonych przez niego zagadnień ma 1-2 strony wyjaśnienia i that’s it. W zupełności wystarczy do zrozumienia idei. Później zostaje tylko praktyka.

W swojej książce Jabłoński porusza pięć najważniejszych tematów, które właściwie opisuje spis treści:

  • Jak ludzie czytają w internecie
  • Kim oni są
  • Jak tekst powinien wyglądać
  • Jakim stylem pisać
  • Jak używać języka korzyści
  • Jak pisać nagłówki
  • Jak tworzyć skuteczne CTA

W ich ramach autor rozbija poszczególne tematy na mniejsze elementy, żeby było łatwiej to przyswoić.

Samo mięso

Jabłoński obala kilka mitów o content marketingu pokutujących odkąd ta forma reklamy stała się popularna. Pisze m.in. o tym, że to forma jest ważniejsza od treści (zgadzam się tak bardzo), że trzeba pisać jak najprościej i jak najbardziej zrozumiale, bo ludziom często nie chce się dociekać, co autor miał na myśli.

Jak pisać, żeby chcieli czytać (i kupować). Recenzja

Autor sugeruje, że tekstów się nie pisze, a projektuje i właściwie na każdym kroku bardzo zwraca uwagę na wygląd artykułów. Kolory, układ, wielkość czcionek, długość akapitów, śródtytuły, obrazki, tła, pogrubienia i inne w internecie powinny wyglądać inaczej niż w druku. Wzięłam sobie jego rady do serca i staram się je stosować także na Przeczytana.com.

Oprócz tego daje konkretne wzory, przykłady, schematy, rady, dzieli się doświadczeniem i każde testować właściwie wszystko. Podaje także narzędzia, które mogą nam pomóc. Niektóre, jak jasnopis.pl, są naprawdę świetne.

Nie ma co przepisywać książki…

Wiele jest w tej książce dobra, na dodatek opisanego zwięźle i bez wszędobylskiego lania wody. Jeśli ktoś jest zainteresowany poprawą stylu oraz formy, albo w ogóle nauczeniem się czegoś więcej o panowaniu nad słowem, to zdecydowanie warto sięgnąć po dzieło Jabłońskiego.

Subiektywna ocena: 9/10
Tytuł: Jak pisać, żeby chcieli czytać (i kupować). Copywriting & Webwriting
Autorzy: Artur Jabłoński
Wydawnictwo: Helion / OnePress
Data wydania: 2018
ISBN: 9788328324619
Liczba stron: 167

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.