Fun Home. Tragikomiks rodzinny | A. Bechdel

Fun Home. Tragikomiks rodzinny | A. Bechdel

Fun Home. Tragikomiks rodzinny. Recenzja

Zupełnie nie wiedziałam, czego się spodziewać po komiksie pt. Fun Home: Tragikomiks rodzinny narysowanym przez Alison Bechdel. Wiedziałam tylko, że są to wspomnienia autorki oraz, że jest porównywany do Persepolis, który mi się bardzo podobał (tu recenzja).

Faktycznie, sposób skonstruowania fabuły i rysunki przypominają trochę dzieło Satrapi, jednak zawartość jest kompletnie odmienna. Gdybym miała opisać jednym zdaniem, co zawiera ten komiks, to napisałabym, że opowiada o trudnej relacji z ojcem w dzieciństwie i jego wpływie na rozwój autorki. Ale nie da się tego opisać tylko jednym zdaniem, bo nie jest to tak proste. Zresztą nic w życiu nie jest proste, a już na pewno nie relacje z rodzicami.

“Wszyscy jesteśmy sami sobie.”

Komiks zawiera wybrane wspomnienia Bechdel, głównie z dzieciństwa. Nie są one poukładane chronologicznie, tym niemniej stanowią spójną opowieść prowadzącą nas przez najważniejsze wydarzenia z jej życia, które wpłynęły na to, kim jest teraz. Opowiada o samotności wśród ludzi, o poznawaniu własnego ciała i seksualności oraz o uzależnieniu od toksycznych relacji z ojcem. Ta opowieść nie należy do najlżejszych.

Fun Home. Tragikomiks rodzinny. Recenzja

Szczerze o sobie

Alison Bechdel próbuje przeprowadzić szczerą autoanalizę. Chce przyjrzeć się relacjom z rodzicami z perspektywy doświadczenia, które zdobyła przez 46 lat życia i opowiedzieć tę historię na nowo – przyznać się do uczuć, które długo w sobie ukrywała i uporządkować je. Z tego powodu komiks może stanowić pożywkę dla domorosłej analizy, ja jej jednak nie będę tu uskuteczniać. Każdy sam powinien wyciągnąć wnioski.

Jeśli ktoś jest zainteresowany tego typu wspomnieniami albo zmaganiami, z jakimi muszą się mierzyć osoby homoseksualne, to można sięgnąć po Fun Home, ale warto mieć świadomość, że jest to raczej trudna i smutna lektura.


Może Cię także zainteresować: Morze po kolana 


Za komiks bardzo, bardzo dziękuję Bardziej Lubię Książki Niż Ludzi. Wygrałam go w rozdaniu na jej FP na Facebooku. Jeszcze raz bardzo dziękuję! :*


Subiektywna ocena: 7/10
Tytuł polski: Fun Home: Tragikomiks rodzinny
Tytuł oryginału: Fun Home: A Family Tragicomic
Scenariusz i rysunki: Alison Bechdel
Tłumaczenie: Wojciech Szot, Sebastian Buła
Wydawnictwo: timof i cisi wspólnicy
Data wydania polskiego: 21 marca 2018
Data wydania oryginału: 2008
ISBN: 9788363963675
Liczba stron: 248