Po pierwsze ZYSK | M. Michalowicz

Po pierwsze ZYSK | M. Michalowicz

Po pierwsze ZYSK. Recenzja

Jeśli twoja firma ma kłopoty finansowe, wystarczy wykonać natychmiastową ocenę, wdrożyć metodę opisaną w tej książce i stanie się cud – od tego momentu zaczniesz zarabiać. To mniej więcej możemy wyczytać na początku książki pt. Po pierwsze: ZYSK. Zmień swoją organizację w efektywną maszynę do zarabiania pieniędzy autorstwa Mike’a Michalowicza. Takie rozpoczęcie wzbudziło we mnie niemałą ostrożność, bo czego się spodziewać po autorze, który od samego wstępu próbuje nas przekonać, że znalazł cudowny sposób na zarabianie od zaraz?

Pomimo moich początkowych obiekcji, metoda wygląda w porządku. Michalowicz stworzył ją wykorzystując stare sposoby naszych rodziców i dziadków na “dzielenie na koperty”. Ta koperta na jedzenie, a tamta na opłaty. Tyle kopert ile potrzeb. Tu jest podobnie, tylko są inne narzędzia – zamiast kopert, konta bankowe. Sama z powodzeniem stosuję podobne rozwiązania od dwóch lat i dzięki temu udało mi się faktycznie sporo zaoszczędzić, stąd wiem, że to faktycznie działa, choć jest banalnie proste. Wymaga jednak sporo samozaparcia i wytrwałości.

“Rentowność nie jest jednorazowym zdarzeniem, jest nawykiem.”

Proste, ale nie łatwe

Bariera wypróbowania tej metody jest bardzo niska. Wystarczy parę godzin, żeby ją zrozumieć i przekształcić swoje konta bankowe na wzór proponowany przez Michalowicza. Nie trzeba też od razu podejmować jakichś dramatycznych kroków, wręcz przeciwnie. Autor przekonuje, że na początek wystarczy 1%, żeby przekonać się, że to działa i wyrobić w sobie odpowiednie nawyki. Najtrudniejsze zadanie leży gdzieś indziej – najtrudniej jest przekonać siebie, że warto spróbować i metoda, pomimo swojej niebywałej prostoty jest skuteczna. Przecież wystarczy przekształcić podstawowy wzór na zysk w firmie obowiązujący od dawna:

Oryginał: Przychód – koszty = zysk

Propozycja: Przychód – zysk = koszty

Proste, prawda? 😉

Stąd prawdopodobnie cała ta emocjonalna zachęta na początku książki, która paradoksalnie wywołała we mnie nieufność. Może po prostu w tym stylu pisze się książki na rynek amerykański? To już któryś kolejny podręcznik biznesowy, który przeczytałam i ma superentuzjastyczny język, udowadniający, że “możesz wszystko, jeśli tylko bardzo chcesz”. A to jak wiadomo, nie zawsze i nie do końca jest prawda. Tak czy owak, po odsianiu ziarna od plew, dostajemy całkiem sensowną metodę zarządzania gotówką w firmie.

Po pierwsze ZYSK. Recenzja

Autor odpowiada też na jedno z pierwszych i najtrudniejszych wydawałoby się pytań, nasuwających się po poznaniu metody: a co, jeśli po wypłaceniu zysku nie zostaje wystarczająco wiele na opłaty? To znaczy, że po prostu nie stać Cię na tak wysokie koszty i musisz z części zrezygnować lub je zoptymalizować. Proste? Niby tak, a jednak nie bardzo. Metoda ta wymaga głębokiej reorganizacji i przemyślenia dotychczasowego sposobu działania firmy. Natomiast jeśli uda nam się to zrobić, to zaczniemy zarabiać.

Trick na słabości

Sposób opisany przez Michalowicza dopasowuje się do człowieka i bierze pod uwagę psychologiczne skłonności zarządzających firmą. Bardzo podobało mi się jedno zdanie z tej książki, że metoda ta “nie zmusza do zasadniczej zmiany zachowań, tylko otacza je barierami ochronnymi”. Znajdziemy tu także rady dotyczące tego, jak wytrwać w postanowieniach.

Michalowicz w książce omawia też popularne mity powtarzane przez przedsiębiorców. Jednym z nich jest szybki wzrost, po którego osiągnięciu przyjdą zyski. To jednak nie do końca prawda, ponieważ jeśli system monetyzacji nie jest odpowiednio przygotowany a i firma nie jest na ten rozwój gotowa, to szybki wzrost spowoduje jedynie wąskie gardła i kłopoty. Można mieć 30 klientów i zarabiać godnie, ale można mieć też 300 i nie zarabiać nic. Wszystko jest kwestią podejścia oraz modelu biznesowego, jaki zastosowaliśmy.

Generalnie – bardzo polecam książkę Po pierwsze: ZYSK. Szczególnie tym, którzy zastanawiają się nad otworzeniem własnej firmy. Pokazuje bardzo ciekawą (i skuteczną) alternatywę dla klasycznego myślenia o zarabianiu.


Za ebooka dziękuję Marketing i Biznes.


Może Cię także zainteresować: Tajniki zarządzania pieniędzmi


Subiektywna ocena: 7/10
Tytuł: Po pierwsze: ZYSK. Zmień swoją organizację w efektywną maszynę do zarabiania pieniędzy
Tytuł oryginału: PROFIT FIRST. Transform You Business From a Cash-Eating Monster to a Money-Making Machine
Autor: Mike Michalowicz
Tłumaczenie: Bartosz Sałbut
Wydawnictwo: MT Biznes
Data wydania w Polsce: 2018 (wydanie oryginalne: 2014)
ISBN: 9788380873636
Liczba stron: 268

 

4 komentarze

 1. Właśnie zabieram się za przeczytanie tej książki. Problem z amerykańskimi poradnikami jest taki, że one nie zawsze odpowiadają polskiej rzeczywistości. Mimo że podają wiele wskazówek co do tego, w jaki sposób zarządzać sobą/firmą, nie pozostaje wiele treści. Osobiście wolę czytać poradniki przygotowane stricte pod polskiego czytelnika.

  • PrzeCzytana pisze:

   To prawda, polska rzeczywistość biznesowa często rządzi się swoimi prawami. ;-))) Na szczęście metoda, którą opisuje Michalowicz jest uniwersalna i sprawdzi się niezależnie od rynku. Miłej lektury! Jak już przeczytasz, daj koniecznie znać, co sądzisz o tej książce. :))

 2. Właśnie zabieram się za przeczytanie tej książki. Problem z amerykańskimi poradnikami jest taki, że one nie zawsze odpowiadają polskiej rzeczywistości. Mimo że podają wiele wskazówek co do tego, w jaki sposób zarządzać sobą/firmą, nie pozostaje wiele treści. Osobiście wolę czytać poradniki przygotowane stricte pod polskiego czytelnika.

  • PrzeCzytana pisze:

   To prawda, polska rzeczywistość biznesowa często rządzi się swoimi prawami. ;-))) Na szczęście metoda, którą opisuje Michalowicz jest uniwersalna i sprawdzi się niezależnie od rynku. Miłej lektury! Jak już przeczytasz, daj koniecznie znać, co sądzisz o tej książce. :))

Możliwość komentowania została wyłączona.