Krótki lot motyla bojowego | E. Dębski

Krótki lot motyla bojowego | E. Dębski

Krótki lot motyla bojowego. Recenzja

Lubię science-fiction. Nawet te stare, stareńkie, napisane z 20 lat temu, które już momentami trąci myszką i ociera się o przeterminowanie, bo wykorzystuje pomysły na technologię, której już używamy, bądź nawet ją udoskonaliliśmy. Ale Eugeniusz Dębski to jeden z moich ulubionych polskich pisarzy fantastyki i nie mogłam się oprzeć jego krótkiej książce pt. Krótki lot motyla bojowego, wydanej w 1997 roku. 21 lat temu.

Idea i motyw przewodni książki na szczęście się mocno nie zestarzały. Dębski pokazuje nam świat, w którym możliwa jest komunikacja telepatyczna. Niewielki, specyficzny oddział żołnierzy walczy z jej pomocą z czymś, czego sam do końca nie rozumie. Tylko oni wiedzą o toczącej się wojnie. Tylko oni w niej giną. Nie jest jednak wcale pewne dlaczego ta walka trwa i czy przypadkiem nie da się jej przerwać.

Tajne, wojskowe i nie dla mięczaków

Wszystko jest oczywiście tajne, dostęp mają jedynie najwyższe władze. Nie jest jednak idealnie i żołnierze mają pewne problemy, wokół których zbudowana jest cała fabuła. Jednostka “espów”, jak nazywa się w tej książce telepatów, jest specyficzna. Składa się z ludzi wysoko nieprzystosowanych do życia w społeczeństwie, co ułatwia (a może w ogóle umożliwia) im korzystanie ze zdolności telepatycznych. Dlatego jest bardzo wrażliwa na zmiany, których w wyniku nieszczęśliwych zbiegów okoliczności, w krótkim czasie wystąpiło zbyt wiele.

Krótki lot motyla bojowego. Recenzja

A głównym bohaterem jest kapitan tej jednostki, gość w stylu macho, ale w głębi duszy wrażliwy romantyk… 😉 Mieszanka wybuchowa. Akcja zaczyna się już od pierwszego zdania i kilka razy zaskakuje nagłymi zwrotami.

Nie jest to wymagająca lektura, raczej czytanka na 2 – 3 godziny. Czyta się ją szybko i całkiem przyjemnie, ale niekoniecznie trzeba. Jeśli ktoś lubi klimaty telepatii, to na pewno będzie zadowolony. Jeśli nie, to też spędzi kilka przyjemnych chwil z tą książką. 

PS Przeczytałabym dalsze części… 😉


Może Cię także zainteresować: Fałszywe Lustra | Śmierć Magów z Yara


Subiektywna ocena: 7/10
Tytuł: Krótki lot motyla bojowego
Autorzy: Eugeniusz Dębski
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 1997
ISBN: 8371204116
Liczba stron: 199