Mówca doskonały | A. i J. Rzędowscy

Mówca doskonały | A. i J. Rzędowscy

Wystąpienia publiczne w praktyce. Recenzja

Każdy z nas od czasu do czasu musi wystąpić mniej lub bardziej publicznie. Ja także. Prowadzę wykłady i prelekcje średnio kilka razy do roku dla grup o różnej wielkości, od kilku do kilkuset osób. Postanowiłam więc trochę podszkolić teorię i sprawdzić, co piszą o tym w książkach. Zaczęłam od pozycji Mówca doskonały. Wystąpienia publiczne w praktyce autorstwa Jana i Agaty Rzędowskich. Generalnie mam momentami mieszane uczucia co do jej zawartości, ale po kolei.

Podręcznik z teorią przemawiania publicznego

Mówca doskonały jest kompleksowym kompendium zagadnień związanych z mówieniem publicznym. Zawiera dość szczegółowe porady o tym co mówić, dlaczego oraz jak. Opisane są tam cztery style wystąpień – dyktator, misjonarz, profesor i luzak oraz podane przykłady sytuacji w jakich te style będą odpowiednie. Rzędowscy poruszają także takie zagadnienia techniczne jak praca głosem, oddech czy zasady dbania o gardło. Mamy tu także opisy grup słuchaczy oraz najlepsze sposoby dotarcia do nich. Autorzy często zwracają uwagę na to, że forma jest równie ważna co treść, choć zawsze trzeba być autentycznym, bo “aktorzenie” w przypadku prelekcji tylko mówcy szkodzi.

Widać, że Rzędowscy są praktykami z dużym doświadczeniem. Wskazuje na to choćby to, że w swojej książce omawiają właściwie wszystkie sytuacje, jakie się mogą przydarzyć podczas prelekcji. Także te z przeszkadzającymi uczestnikami, który pod przykrywką zadania pytania próbują przedstawiać swoje teorie.

Jest też trochę o tremie, z czego się bierze i dlaczego jest ważna oraz jak ją umiejętnie wykorzystać. Autorzy omawiają storytelling, jego składowe i jak opowiadać, żeby wzbudzać emocje i słuchacze się wczuwali w historię. Książka zawiera także wiele tricków na radzenie sobie łatwo z przygotowaniem rozpoczęcia czy zakończenia oraz czegoś, co mnie kiedyś najbardziej przerażało, czyli odpowiadania na pytania z publiczności. Może gdybym wcześniej to wiedziała, to lepiej umiałabym sobie poradzić z różnymi sytuacjami. W szczególności z jedną: po pewnej prelekcji na dość trudny temat, którą wygłaszałam dwa lata temu, prowadzący konferencję nie zrozumiał kompletnie o czym mówię, ale pytanie zadał, tylko tak bardzo z du…y, że mi zabrakło słów. Wręcz wmurowało mnie w ziemię. Coś tam odpowiedziałam, ale wiem, że to nie zabrzmiało profesjonalnie. Cóż. Uczymy się na błędach.

Budowa książki i jej przydatność

Mówca doskonały składa się z wielu krótkich rozdziałów, a każdy z nich przedstawia jedno zagadnienie. Jest to fajne, bo książkę można traktować jako podręcznik do przypominania sobie szczegółów, które lubią szybko uciekać z pamięci. Jest to też wygodne ponieważ spis treści jest hasłowy i szybko można znaleźć odpowiednią treść.

Wystąpienia publiczne w praktyce. Recenzja

Generalnie większość z tych rad i sugestii jest całkiem przydatna. Niektóre już znałam, niektóre dopiero poznałam. Część jest super jak ta, żeby argumenty podawać od najsłabszego do najsilniejszego. Z innymi się nie zgadzam np. z tym, żeby używać zbyt potocznego języka lub tym, że w niektórych sytuacjach (np. kryzysowych), w mowach skierowanych do grup używać liczby pojedynczej. Pierwsze wydaje mi się nieeleganckie, a drugie zbyt sztuczne.

Książka zawiera także kontrowersyjne tematy, a są to elementy psychologii, którą autorzy w kilku miejscach wyjaśniają. Przez to w niektórych recenzjach zarzuca się jej wprowadzanie “taniego NLP”. Nie zgadzam się z takimi opiniami. Bo po co w ogóle mówi się publicznie? Po to, żeby wywierać jakiś wpływ, osiągać jakieś cele, a żeby to zrobić, trzeba wiedzieć przynajmniej szczątkowo, co ludziom w głowach siedzi. Dlatego dobrze, że książka porusza także tę tematykę, choć oczywiście stosować tego typu praktyki trzeba ostrożnie i z dużym wyczuciem.

Choć widzę w tej książce kilka minusów, np. nie do końca rozumiem po co w ebooku miejsce na notatki (że niby mam pisać po czytniku?) oraz wprowadziłabym kilka poprawek redaktorskich, żeby czytało się łatwiej, to ogólnie książka jest niezła i dość przydatna. Oczywiście ci, którzy mają mniejsze doświadczenie w mówieniu do ludzi “wyciągną” z niej o wiele więcej nauk, niż Ci doświadczeni, ale i tym drugim też może się ona przydać. Tak jak mówiłam, Mówca doskonały może być podręcznikiem, źródłem inspiracji w przypadku braku weny lub po prostu kompendium dobrych praktyk, które w nagłej potrzebie można łatwo znaleźć.


Za ebooka dziękuję Marketing i Biznes.


Subiektywna ocena: 6/10
Tytuł: Mówca doskonały. Wystąpienia publiczne w praktyce
Autorzy: Jerzy Rzędowski, Agata Rzędowska
Wydawnictwo: OnePress
Data wydania: 2018 (Wydanie drugie, rozszerzone)
ISBN: 9788324621187
Liczba stron: 216