Długi film o miłości | J. Hugo-Bader

Długi film o miłości | J. Hugo-Bader

Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak. recenzja

Jacek Hugo-Bader w swojej książce Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak opisuje dalszy ciąg afery, która rozpętała się w mediach i środowiskach alpinistycznych po wypadku na tej tytułowej górze, w 2013 roku, w którym zginęło dwóch himalaistów. Znajomy, który polecał mi tę książkę zaznaczył, że zanim się zabiorę za Hugo-Badera, najpierw mam przeczytać Broad Peak. Niebo i Piekło, która da mi rzeczowy i spokojny pogląd na to, co się tam wydarzyło. (O ile w ogóle osoba niewspinająca się, może mieć jakiś “własny” pogląd, skoro nigdy nie doświadczyła takich obciążeń…) Mądrego warto posłuchać, tak więc zrobiłam i od razu uprzedzam – to była dobra rada, więc ją powtarzam. Zanim zabierzecie się za Hugo-Badera, najpierw zapoznajcie się z książką Broad Peak. Niebo i piekło autorstwa Bartka Dobrocha i Przemysława Wilczyńskiego. Długi Film o Miłości to jakby dalsza część tej historii.

Tajemnica Broad Peak Mountain

Główna część książki Hugo-Badera to niezwykle subiektywna relacja z drugiej wyprawy, zorganizowanej kilka miesięcy po tragicznych wydarzeniach, przez Jacka Berbekę, brata himalaisty zmarłego we wspomnianym wyżej wypadku. Jej celem było odnalezienie i pochowanie dwóch ciał tych, którzy zginęli tam pół roku wcześniej, czyli Macieja Berbeki oraz Tomka Kowalskiego. Znajdziemy w niej też krótkie wprowadzenie do całej historii, okoliczności, jakie sprawiły, że Hugo-Bader w ogóle pojechał razem z bratem zmarłego oraz wiele innych informacji.

Sporą część książki stanowią rozmowy, które stoczył z uczestnikami i z różnymi innymi osobami, których ta tragedia dotknęła, m.in. ojcem oraz partnerką Tomka Kowalskiego, czy Adamem Bieleckim. Autor opisuje ich portrety, motywacje oraz marzenia i stara się je konfrontować z postaciami zmarłych. Opowiada też o samych realiach obozowania pod Brad Peak, stawiając uczestników drugiej wyprawy w różnych sytuacjach i pokazując ich różne oblicza. Przytacza także wiele własnych opinii i przemyśleń, oraz trochę różnego rodzaju komentarzy z internetu. Ostatecznie celu wyprawy nie udaje się osiągnąć do końca. Wspinacze znajdują jedynie Tomka. Nadal nie wiadomo, gdzie leży Maciek.

Długi film o miłości

To jest książka o tematyce górskiej zupełnie inna od pozostałych, ponieważ nie napisał jej fascynat gór. Wręcz przeciwnie, autor sam o sobie pisze: “Chcę zrozumieć to coś, co wbrew wszelkiemu rozsądkowi pcha himalaistów do góry”. Później jeszcze przynajmniej raz powtarza podobne słowa, i formułuje je w taki sposób, że brzmią odrobinę lekceważąco. To podejście widać też w jego zachowaniu, do czego zresztą sam się przyznaje – opisuje, że podczas pobytu w obozie udzielił wywiadu, gdzie pasję himalaistów nazwał “amokiem”, czym obraził kolegów, którzy byli z nim w jednym obozie. Część z nich przestała się po tym do niego odzywać. Czasem można odnieść wrażenie, że autor nie jest pod Broad Peak dla prawdy (jakakolwiek by ona nie była), tylko z egoistycznych pobudek, a książka jest tylko elementem dodatkowym.

Zdecydowanie subiektywny opis

Autor od samego początku nie ukrywa swojej antypatii do szefa wyprawy i głównego organizatora, Jacka Berbeki. Za jego śmiech, za upór i poglądy dotyczące np. kwestii tlenu i jego używania podczas wspinaczki podczas tej wyprawy. Za to wychwala innego z uczestników wyprawy, Wielickiego. Jednocześnie stawia się w opozycji wobec obydwu doświadczonych wspinaczy. Myśli inaczej, czuje inaczej i wcale się tego nie wstydzi. Wręcz przeciwnie, Bader wypytuje uczestników o wszystko, oni opowiadają mu zgodnie ze swoimi doświadczeniami, następnie autor bierze te opowieści i komentuje na swój sposób, czasem mądrze, innym razem zbyt upraszcza. Trudno powiedzieć, czy te wypłaszczenia są złe czy dobre. Na pewno stawiają niektóre wydarzenia w innym świetle.

Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak. recenzja

Oprócz wątków górskich, książka daje także sporo materiału do rozmyślań na temat tego, na co sobie reportażysta może pozwolić. Jak wiele swoich subiektywnych ocen może umieścić w książce, czy też jak bardzo surowy powinien być opis “delikatnych” wydarzeń? Gdzie są granice dobrego smaku przy pisaniu o tragediach ludzkich? Czy prawdą wolno walić prosto w twarz, jak rękawicą bokserską nawet wtedy, kiedy rani się uczucia innych? Na pewno warto sięgnąć po tę książkę, choćby po to, żeby się samemu przekonać, czy to już „za dużo”, czy jeszcze nie.


Subiektywna ocena: 8/10
Tytuł: Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak
Autor: Jacek Hugo-Bader
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 5 maja 2014
ISBN: 9788324029938
Liczba stron: 329

#szynka