M. Wicha | Rzeczy, których nie wyrzuciłem

Ta książka jest pięknym “epitafium” dla zmarłej matki autora. Nie ukrywam, że sięgnęłam po nią, bo dużo się o niej ostatnio mówiło, natomiast nie żałuję czasu spędzonego na czytaniu – jest dobra. Byłabym przeszczęśliwa, gdyby kiedyś ktoś opisał mnie w podobny sposób.

Rzeczy, których nie wyrzuciłem. Recenzja
Rzeczy, które zostają po śmierci

Gdybym chciała streścić jej fabułę w jednym zdaniu mogłabym powiedzieć, że jej głównym tematem są porządki w księgozbiorze matki, przeprowadzane przez autora po jej śmierci. Ale nie chcę, bo to znacznie spłyca przekaz. Książki były tylko pretekstem żeby przypomnieć sobie i opisać ją, taka jaka była, zatrzymać na papierze jej wszystkie wady i zalety. Zamrozić pamiętane chwile oraz widoczne pomiędzy wierszami przywiązanie i miłość. Pożegnać ją tak, jak według mniemania autora na to zasłużyła.

Ale nie tylko to. Ocenianie i opisywanie przez pryzmat przedmiotów dotyczy każdego. Jakie książki czytamy, jak je traktujemy, w jaki sposób przechowujemy, czy kupujemy czy wypożyczamy, czy później do nich wracamy? Wszystko to świadczy w pewien sposób o nas samych i Rzeczy, których nie wyrzuciłem zmuszają do zastanowienia się nad tym, co po sobie pozostawiamy.

Ciężki temat, lekki styl

Choć temat tej książki jest dość ciężki, to bardzo mi się podobała. Napisana została w lekkim, przejrzystym i łatwym do zrozumienia stylu. Znajdziemy tu dużo charakterystycznych “zdanek” plastycznie oddających, to co autor miał na myśli, sporo ironicznego humoru, trochę przemyśleń natury ogólnej oraz dotyczących bezpośrednio spraw około czytelniczych. Smutne, choć prawdziwe jest to, co napisał o dziełach klasyki literatury wydawanych w latach ‘80 czy ‘90 – że dla antykwariuszy jest to już makulatura. A czym jest dla nas, czytelników?

Wszystkim nie do końca przekonanym zdecydowanie polecam tę książkę, bo nie ma zbyt wielu innych, które z klasą dotykałyby tak trudnej tematyki, jaką jest śmierć. Zdaję sobie sprawę, że ta recenzja jest krótka i pobieżna, ale bardzo trudno jest mi pisać na temat tak osobistego dzieła nie mając poczucia, że się wymądrzam lub co gorsza, wygłupiam. Każdy powinien ocenić tę książkę sam.

Subiektywna ocena: 8/10
Tytuł: Rzeczy, których nie wyrzuciłem
Autor: Marcin Wicha
Wydawnictwo: Karakter
Data wydania: 11 maja 2017
ISBN: 9788365271389
Liczba stron: 198

3 myśli na temat “M. Wicha | Rzeczy, których nie wyrzuciłem

  1. Interesująca recenzja. Też sporo słyszałam o tej książce, jednak ostatnio kilka razy zawierzyłam takim luźnym opiniom, a potem nie dałam rady tego czytać. Do tego jeszcze nie jestem przekonana do polskich autorów, więc ominęłam ją szerokim łukiem. Jednak zapowiada się ciekawie 🙂

    Polubienie

    1. Dzięki, cieszę się, że się mój tekst podobał!! 🙂 Zawsze jest szansa, że pomimo dobrych recenzji książka się nie spodoba. Natomiast myślę, że ta jest napisana na tyle zgrabnie i dotyka takich tematów, że może zainteresować wszystkich. A już na pewno miłośników książek, bo o nich jest tam całkiem sporo. 🙂 Miłego dnia! 🙂

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.